Шумът е една от основните опасности на работното място. Проучвания показват, че загубата на слуха, заради шум на работното място, е на второ място при професионалните заболявания и наранявания.
Ефектът на силния шум може да бъде временен, като пищенето в ушите, което отшумява за няколко минути или няколко часа. От друга страна честите или дълги излагания на силен шум могат да доведат до постоянни увреждания, включващи глухота и постоянен шум в ушите.
Шумът на работното място може да е проблем на всяко работно място, но работниците в селското стопанство, миньорството, строителството, производството и транспорта са изложени на по-опасни нива шум.
Предпазване от загубата на слуха
Елиминирането на опасните източници на шум чрез инженерни методи, като поставяне на заглушители или изграждане на акустични бариери, е най-ефективният начин за превенция. Поради тази причина работниците трябва да носят слухови протектори, когато работят в условия с високи нива шум. Най-честите и ефективни слухови протектори са:
-
Разширяеми тапи– те са направени от пяна и са проектирани да се разширяват по формата на ушния канал.
-
Предварително оформени тапи за многократна употреба. Направени от силикон, пластмаса или гума, тези протектори се предлагат в универсален размер.
-
Предпазни слушалки. Покривайки цялата ушна мида и предлагани в различни модели, те напълно изолират шума.
Създайте програма за превенция
В допълнение на инженерните методи и протекторите, силно препоръчително е всички работодатели да създадат специални програми за превенция. Информирането и обучението са най-важните елементи в борбата със загубата на слуха. Тя произлиза главно от липсата на знания на работниците и недостатъчната квалификация на ръководителите. Последните не са изцяло отдадени на този проблем и не карат служителите да носят предпазни тапи или слушалки.
|